Kleszcze u psów, jakie środki na kleszcze stosować.

Czas wiosenno-letni to pora większej aktywności kleszczy. Te małe pasożyty mogą spowodować nie tak maleńkie problemy u naszych pupili. Choroby odkleszczowe stanowią duże zagrożenie dla zdrowia i życia psów.

Babeszjoza

Jedną z najgroźniejszych chorób odkleszczowych jest piroplazmoza. powoduje ją przenoszony wraz ze śliną kleszcza pierwotniak – Babesia canis. Po zakażeniu rozmnaża się on w czerwonych krwinkach psa, doprowadzając do ich rozrywania. W wyniku tego w organizmie zwierzęcia rozwija się szereg objawów takich jak żółtaczka, niewydolność krążeniowo-oddechowa, gorączka i biegunka. Nierzadko obserwowany jest również krwiomocz. Terapię należy rozpocząć natychmiast po rozpoznaniu – choroba szybko może doprowadzić do śmierci psa. Najlepszą metodą zapobiegania tej chorobie jest zabezpieczenie zwierzęcia przed kleszczami – jak zatem to najlepiej zrobić?

Jak dobrać odpowiedni preparat na kleszcze dla psa?

Na rynku dostępnych jest mnóstwo różnych środków, które mają za zadanie zabezpieczyć naszego czworonoga przed kleszczami. Jedną z najbardziej popularnych opcji jest obroża na kleszcze. Zakłada się ją dodatkowo, oprócz zwykłej obroży. Jest ona nasycona różnymi specyfikami, które są sukcesywnie uwalniane i mają za zadanie powstrzymywać pasożyty od skóry zwierzęcia. Obroża na kleszcze to kapitalne rozwiązanie dla psów ras małych i miniaturowych – obroża chroni przed kleszczami całą powierzchnię skóry. U psów ras dużych i olbrzymich części ciała najbardziej oddalone od szyi, takie jak np. ogon mogą pozostawać bez ochrony, dlatego u takich psów warto zastosować także inne środki ochrony przeciwkleszczowej, takie jak tabletki czy krople.
Następną metodą ochrony naszych czworonogów przed kleszczami jest podanie im tabletki- niektóre z dostępnych na rynku środków poza działaniem na pasożyty jelitowe, przejawia także aktywność przeciwko pasożytom zewnętrznym, takimi jak pchły i kleszcze. Tabletka wykazuje skuteczność przez kilka tygodni. Nie wszystkie jednak zwierzęta będą chciały zjeść tabletkę – można wtedy spróbować podać ją wraz z posiłkiem. Jeśli czworonóg nadal nie będzie chciał skonsumować środka to poleca się użycie u niego kropli.
Krople na kleszcze dla psa to środki, które wnikają do głębszych warstw skóry i stamtąd są stopniowo uwalniane, dając ochronę przed kleszczami aż na kilka tygodni. środki te są aplikowne specjalnym dozownikiem na szyję czworonoga i pozostawiane do wchłonięcia. Bardzo ważne jest, aby przez pierwsze kilka godzin po nakropleniu środka nie głaskać psa, żeby dać czas na to, żeby specyfik się wchłonął. Jednym z preparatów dostępnych na rynku są krople Frontline, które poza kleszczami chronią również przed innymi ektopasożytami – pchłami i wszołami. Dużym pozytywem tego środka jest to, że może być skutecznie stosowany u szczeniąt oraz ciężarnych suk.

https://www.krakvet.pl/ sklep zoologiczny kraków