Stres u kota wiadomości dla właścicieli kotów.

Koty są gatunkiem zwierząt, u których niezwykle łatwo jest wywołać niepokój. Warto więc by właściciel wiedział na jakie oznaki u swojego kota zwracać uwagę.

CZYM JEST I JAK ROZPOZNAĆ STRES U KOTÓW?
Stres jest fizjologiczną reakcją organizmu na sytuacje wywołujące niepokój, czyli stresory. Bywa też, że stres wywołują zmiany, a nasze koty są na nie szczególnie wrażliwe. Kot w stresie może mieć skurcze uszu – uszy są skierowane w tył; nadmiernie mruczeć lub miauczeć; ciągle się myć; mieć spocone poduszeczki łap; trząść się; tracić sierść, ocierać się, oraz wykazywać wysoką chęć uwagi lub zabawy, bądź wręcz przeciwnie – unikać jej i się ukrywać. Napinanie mięśni i zmiany w rutynowych czynnościach także powinny nas zaniepokoić. W przypadkach skrajnego, utrzymującego się stresu koty mogą też wykazywać zachowania autoagresywne i agresywne (np. wgryzanie się we własne ciało), albo wymiotować bądź dostać biegunki.
Niewątpliwie objawy tego typu powinny być najpierw skonsultowane z lekarzem weterynarii żeby wykluczyć choroby.

JAKIE BYWAJĄ POWODY STRESU U KOTA?
Koty nietrudno wpadają w stres. Często opiekun nie uświadamia sobie, że prosta czynność taka jak np. przestawienie mebli może wywołać u zwierzaka niepokój. Na jakie stresory koty są więc wrażliwe? Mogą to być m.in.:
zmiana miejsca zamieszkania – znaczny stres, zwierzęta uznają mieszkanie jako swoje terytorium
pojawienie się nowej osoby albo innego zwierzęcia
urlop opiekuna
remont lub przemeblowanie
niska stymulacja – zwierzę się nudzi, zbyt mało się bawi
samotność
hałas
za mało przestrzeni – również obecność innych zwierząt
podróż – zwierzęta są domatorami, nie lubią być oderwane od swojego terytorium
zmiany rytmów dobowych
zmiana właściciela
śmierć albo przeprowadzka domownika
uraz
choroba
przemoc
pozbawienie kryjówki.
KOT W STRESIE – JAK MU POMÓC?

Gdy to możliwe – najlepiej zlikwidować przyczynę stresu. Zmiany typu nowy kot w rodzinie powinniśmy przeprowadzać stopniowo – na początku oswajając i przyzwyczajając zwierzęta do wspólnego pobytu po kilka minut dziennie i stopniowo wydłużając ten czas. Przydać się mogą kocie transportery w przeprowadzeniu tej operacji. Jeśli głównym stresorem naszego zwierzaka jest nuda, dobrze jest kupić wystarczającą ilość drapaków i zabawek dla kotów. Bardzo pomaga także wspólna zabawa z opiekunem, głaskanie i tulenie się do zwierzęcia, a także spokojne mówienie do niego. Zwierzak musi mieć też zapewnioną kryjówkę, domek, przestrzeń do schowania się. Kolejnym pomysłem na ulgę w cierpieniu naszego kota są produkty z feromonami dla kotów, w formie np. obroży czy aerozolu. Na rynku istnieją też produkty z L-teaniną lub L-tryptofanem w formie np. kapsułek czy karm, które mają działanie uspokajające. Warto jednak pamiętać, że są to rozwiązania doraźne np. w przypadku konieczności przewiezienia gdzieś kota.

https://www.krakvet.pl/firm-chy-1511782221-FURminator.html furminator