Świnka morska – jak o nią dbać?

Świnka morska, czyli inaczej kawia domowa, jest lubianym pupilem. Z uwagi na swoje małe wymiary może być świetną alternatywą dla tych z nas, dla których niemożliwe jest przygarnięcie psa lub kota. Świnka morska nie posiada dużych wymogów, w kwestii jedzenia – jest zwierzakiem roślinożernym, głównie sianem. Pokarm świnki morskiej powinno się wzbogacać warzywami i owocami, na przykład pietruszka, marchew oraz mniszek lekarski. Trzeba zapewnić śwince stały dostęp do wody, a także klatkę dla świnki morskiej z podłożem oraz potrzebnymi akcesoriami.

Mieszkanie dla świnki morskiej.

Dla świnki morskiej można kupić zwykłą klatkę dla gryzoni, którą znajdziemy bezproblemowo w każdym sklepie zoologicznych albo online. Klatka dla świnki morskiej nie musi być wysoka, jako że świnki morskie nie przepadają za wspinaniem się. Z tego powodu istotna jest wielkość dna klatki. Dno klatki może być plastikowy, a pręty metalowe. Najmniejszym rozmiarem klatki jest 80x50x40cm, możemy wybrać objętość większą, w szczególności jeśli planujemy trzymać tam więcej świnek.Istotnym jest, by pręty w klatce nie były rozstawione zbyt szeroko, gdyż grozi to zaklinowaniem się zwierzaka między nimi. Klatkę dla świnki morskiej poleca się pokryć ściółką i\oraz dobrać odpowiednie wyposażenie – domek dla świnki morskiej, poidełko i miskę.

Podłoże w klatce dla świnki morskiej.

Zwykle podłożem klatki dla gryzoni są trociny lub granulat. Trociny są tanie i dobrze sprawdzają się jako podłoże klatki. Wadą trocin jest fakt, że pylą i wysypują się z klatki. Inną możliwością jest granulat, wykazujący się wysoką chłonnością, jednak bywa nieco twardawy w porównaniu do trocin. Ponadto istnieją maty dla gryzoni, dzięki którym nietrudno zadbać o czystość w klatce, jednak ich minusem jest brak możliwości kopania w ściółce, co gryzonie lubią.

Wyposażenie domku dla świnki morskiej.

Żeby uprzyjemnić mieszkanie swojej świnki morskiej warto ulokować w środku niezbędne akcesoria, a przede wszystkim domek dla świnki morskiej. Dzięki temu świnka poczuje się bezpiecznie, gdyż będzie mieć norkę, gdzie może udać się aby odpocząć albo odstresować się, kiedy po raz pierwszy przyniesiemy ją do domu.

klatka dla świnki morskiej